komunikacja interpersonalna

Ludzie od zawsze komunikują się ze sobą. Zresztą nie ma innej możliwości jak komunikacja. A co to jest komunikacja interpersonalna? To nic innego jak przekazywanie sobie informacji lub wszelkich komunikatów przez minimum dwie osoby.

komunikacja interpersonalnaCzy to przekazywanie zwykłych informacji w pracy czy to nauczyciel, który przekazuje nam swoją wiedzę czy to nawet wyznanie miłości – to wszystko zalicza się do komunikacji interpersonalnej. Sama nazwa może nic nam nie mówić ale pod tym pojęciem kryją się takie łatwe, codzienne nasze sprawy. Sposoby komunikacji mogą być przyjemne ale także możemy spotkać się także z nieprzyjemną formą komunikacji. Nie unikniemy nigdy ani jednego rodzaju ani drugiego.

Aby komunikacja była zachowana muszą wystąpić 4 jej części składniowe: nadawca, odbiorca, przekaz, informacja zwrotna. Kiedy wystąpią te 4 części można mówić wtedy o przypadku komunikacji interpersonalnej. Najbardziej popularną formą porozumiewania się jest mowa. Jednak możemy także poprzez pisanie wymieniać się informacjami. W dzisiejszych czasach bardzo popularną formą komunikowania się są …sms-y. Tak znane młodzieży i młodym ludziom, podbiły nasz rynek i chyba nikt sobie już nie wyobraża komunikowania się bez sms-ów. A wiecie, że nawet cisza jest sposobem komunikacji. Jej wystąpienie też może nadać sens jakiejś sytuacji. Cisza może być odebrana jako pozytywna forma komunikacji. Jednak najczęściej jej wystąpienie wzbudza szereg negatywnych uczuć.

O prawidłowym sposobie komunikowania się uczy wiele książek. Są nawet szkoły oferujące kursy komunikowania się. Wystarczy poszukać w Google np. „komunikacja interpersonalna szkolenie„. Jeżeli chcemy zagłębić się szerzej w tą wiedzę polecamy zapisanie się na takie kursy.