halogeny sufitowe halogeny sufitowe

Halogeny sufitowe LED – wszystko co musisz wiedzieć o lampach LED

Halogeny sufitowe można coraz częściej spotkać w uczęszczanych przez nas pomieszczeniach – w przedpokoju, sypialni, a nawet u dentysty. Są to lampy LED, czyli diody elektroluminescencyjne. Potrafią one z większą łatwością emitować światło, które jest przyjemniejsze dla oka oraz jest bardziej elektro oszczędne.

Oświetlenie LED – jakie są jego zalety?

W porównaniu do standardowych żarówek oświetlenie LED jest bardziej wydajne, produkuje więcej światła, dzięki czemu nie musi pobierać dużo prądu. Oprócz tego lampy halogenowe wyróżnia ich możliwość montażu na wiele sposobów. Nadają się dzięki temu do pomieszczeń specjalistycznych oraz do różnych zakamarków, za każdym razem dając upragniony efekt.

Jak zamontować halogeny?

Oprawa natynkowa jest głównym powodem prostoty montażu tego rodzaju lamp. Wystarczy docisnąć lampą powierzchniowo na wybrane miejsce. Najpopularniejsze są halogeny sufitowe, jednak taki typ oprawy znajdzie zastosowanie nie tylko na suficie, ale również np. w szafie, nad zlewem, na balkonie czy w wielu innych miejscach.

Alternatywą oprawy natynkowej jest oprawa podtynkowa lub “wpuszczana”. Ich zaletą jest przede wszystkim zmiana kierunku światła. Można zamontować je w bardzo nieoczywistych miejscach jak np. ścieżka w ogrodzie. Niestety nie są one jednak tak bezinwazyjne jak oprawy natynkowe – aby móc zainstalować oświetlenie w tym przypadku należy wykonanie otwór w miejscu, gdzie umieścimy lampę.

Czym kierować się przy wyborze lamp halogenowych?

Jedną z najważniejszych funkcji, oprócz poziomu oświetlenia jest również możliwość manipulacji kąta, w jakim pada światło. Skierowanie lampy w różnym kierunku jest możliwe gdy jej oprawa jest ruchoma. Istnieją dwie rodzaje opraw w kontekście mobilności: ruchome i nieruchome. Oprawy ruchome zawdzięczają swą rotacyjność ruchomemu pierścieniu wewnętrznemu.

Kształt samej lampy również ma znaczenie. Na rynku można spotkać wiele rodzaj tego typu oświetlenia np.:

  • kwadratowe
  • okrągłe
  • prostokątne
  • podwójne
  • potrójne

Materiał, z którego jest stworzona oprawa, może być rozmaity. Najczęściej spotykaną oprawą jest jednak oprawa stalowa. Jej zaletami są przede wszystkim cena oraz styl, który jest bardzo uniwersalny. Stal można spotkać w wielu kolorach: miedź, grafit, chrom i wiele więcej. Dzięki temu z łatwością można znaleźć barwę do każdego pomieszczenia.

Aluminium również przyciąga uwagę wielu osób. Nie powinno to być zaskoczeniem, ponieważ występuje on w wielu kolorach oraz kształtach. Jego struktura jest miękka, więc z łatwością można uzyskać wiele ciekawych form. Kolor aluminiowej oprawy można dobrać do wyglądu wnętrza, najczęściej spotykane są jednak: czerwone, czarne, miedziane, grafitowe oraz miętowe.

Oprawki lamp halogenowych mogą również zostać stworzone ze szkła. Dzięki swojej prostocie znajduje wielu swoich miłośników. Szkło może przyjąć różne kształty, być bardziej masywne lub smukłe. Można spotkać je w kolorze: białym, lustrzanym, bursztynowym, mlecznym lub czarnym.

Jakie zasilanie do lamp LED wybrać?

Warto przy wyborze oświetlenia zwrócić uwagę na rodzaj przyłącza do prądu. Istnieją dwa rodzaje zasilania dostosowanego pod lampy halogenowe:

  • gniazdko GU10
  • gniazdko MR16

Oba rodzaje gniazd nadają się do żarówek o tym samym trzonie co dany typ oprawki przyłączeniowej.

Odpowiednimi do tego rodzaju lamp są żarówki “halogeny”. Muszą one mieć odpowiedni kształt oraz średnicę. Halogeny sufitowe są idealnym wyborem dla osób, które cenią sobie personalizację, oszczędność oraz przyjemne dla oka światło. Dzięki swej specyfikacji nadają się do wielu miejsc oraz poprawnie stosowane służą na lata.