Kupno domu do rozbiórki z działką – na co zwrócić uwagę?

Każde przedsięwzięcie wymaga od nas wiedzy, ostrożności i dużej uwagi. Nie inaczej jest z zakupem domu z działką, który wbrew pozorom wcale nie jest prostą inwestycją. Należy pamiętać, że kusząca cena może być zgubna, dlatego oprócz kwestii finansowych i estetycznych, niezwykle ważne są również aspekty prawne.

Po pierwsze: sprawdź stan prawny!

Atrakcyjna cena za nieruchomość w efekcie końcowym może nas zrujnować nie tylko finansowo, ale również psychicznie. Aby tego uniknąć warto wszystko wcześniej skrupulatnie sprawdzić. Na początku powinniśmy zweryfikować w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych dane właściciela nieruchomości, a także upewnić się, że nie ciążą na niej żadne zobowiązania ani służebności. Jeśli napotkaliśmy na ofertę działki, na której znajduje się dom w złym stanie, należy przede wszystkim sprawdzić czy nadaje on się do remontu czy tylko do rozbiórki. W drugim przypadku warto nie tylko negocjować cenę, ale również sprawdzić czy budynek nie widnieje w rejestrze zabytków. Jeśli budynek znajduje się w owym spisie to praktycznie niemożliwa będzie jego rozbiórka, a remont może pochłonąć mnóstwo pieniędzy. Warto wiedzieć, że aby przeprowadzić wyburzanie zabytkowego budynku, najpierw trzeba postarać się o jego wykreślenie z rejestru, a to jest procesem trudnym, czasochłonnym i nie możemy mieć pewności, że zostanie zakończony powodzeniem.

Lokalizacja jest ważna

Decydując się na kupno działki warto zwrócić szczególną uwagę na jej lokalizację i sąsiedztwo. Mili sąsiedzi, przychodnia, apteki, sklepy, banki, szkoły i przedszkola w pobliżu sprawią, że życie w danym miejscu będzie dla nas komfortowe i nie będziemy tracić zbyt dużo czasu na dojazd. Następnie należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania terenu. Dzięki temu dowiemy się jakie są planowane inwestycje w okolicy, a także sprawdzimy czy nic nie stoi na przeszkodzie naszym przyszłym zamiarom, np. czy możemy postawić na działce dom lub inne zabudowania, przeprowadzić jakieś roboty ziemne czy zająć się hodowlą zwierząt.

Działka z „ruderą” – czy warto?

Znajdując atrakcyjną finansowo ofertę działki z domem w opłakanym stanie może nam się zapalić lampka, że coś jest nie tak. Aby zapobiec rozczarowaniu w przyszłości należy posprawdzać dobrze wszystkie aspekty, w szczególności prawne. Jeśli wszystko jest w porządku to warto użyć wyobraźni, ponieważ może wbrew pozorom oferta okaże się jednak godna naszej uwagi i po remoncie będzie strzałem w dziesiątkę.