najlepsze tynki najlepsze tynki

Tynki gipsowe a tynki cementowo-wapienne – jakie różnice?

Kładzenie tynku to jeden z najważniejszych etapów prac wykończeniowych. Od jego typu i jakości zależał będzie poziom wygody mieszkania, a także jego właściwości, takie jak termoizolacyjność czy komfort akustyczny. Do najpowszechniej stosowanych należą tynki gipsowe oraz tynki cementowo-wapienne. Jakie są między nimi różnice i w jakich okolicznościach każdy z nich sprawdzi się najlepiej?

Jakie właściwości cechują tynki gipsowe?

Tynk gipsowy przeznaczony jest do użytku wewnętrznego. Może być kładziony na ścianach wewnętrznych w budynkach mieszkalnych. Nadaje się zarówno na klatkę schodową, jak i do pomieszczeń w domu. Sprawdzi się również w pomieszczeniach, w których panuje spora wilgoć: w łazience i w kuchni.
Jest łatwy w kładzeniu, ma doskonałą przyczepność, zapewnia estetyczne, gładkie wykończenie. Ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu korzystnie wpływa na zachowanie temperatury w pomieszczeniach. Pochłania wilgoć, jest dobrym podłożem pod farbę, tapetę i płytki.

Kiedy lepiej zastosować tynki cementowo-wapienne?

Wykańczając ściany zewnętrzne, lepiej postawić na tynk cementowo-wapienny. Ten ma znacznie wyższą odporność niż tynk gipsowy i doskonale znosi skrajne temperatury oraz dużą wilgotność. Jest mrozoodporny i bardzo wytrzymały na urazy mechaniczne. Doskonale akumuluje ciepło i ma właściwości termoizolacyjne. Wpływa korzystnie także na komfort akustyczny budynku, chroniąc przed nieprzyjemnymi dźwiękami i hałasem dochodzącym z zewnątrz. Przepuszcza parę i chroni przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Zobacz więcej: tynki cementowo wapienne Kraków | Inside-System