róże wielkokwiatowe ze szkółki róż róże wielkokwiatowe ze szkółki róż

Róże wielkokwiatowe charakterystyka, pielęgnacja

Róża to kwiat uznawany za jeden z najpiękniejszych. I to przez szerokie grono ogrodników i amatorów kwiatów. Na szczególną uwagę zasługuje róża wielkokwiatowa. Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się, jakie są jej cechy szczególne oraz jak o nią dbać, aby kwiaty tej róży szczególnie zachwycały.

Róża wielkokwiatowa

Niewątpliwie róże wielkokwiatowe to jeden z najbardziej popularnych gatunków. Osiąga bardzo duże wysokości, bo aż od 50 do 120 centymetrów. Ich kwiaty jak sama nazwa wskazuje są pełne i imponujących rozmiarów. Osadzone są na długiej łodydze. Wiele gatunków wśród róży wielkokwiatowej ma bardzo ładny i intensywny zapach, który jest szczególnie wyczuwalny w okresie letnim.

Czas ich kwitnienia przypada na okres od czerwca do września, przy czym odbywa on się kilkukrotnie. Bardzo ładnie prezentują się posadowione w alei. Najpopularniejsze odmiany róży wielkokwiatowe to Prestige, Mrs. Lincoln, Pascali, Papst Jan XXIII, Dolomity, Mary Ann, Ave Maria, Kronenbourg, Luxor. Te krzewy róż mają bardzo bogatą kolorystykę.

Jak dbać o róże wielkokwiatowe?

Odmiana tych krzewów nie wiele różni się od pielęgnacji innego gatunku róż. W przeciwieństwie do róż pnących nie wymagają podpierania. Jednak jak większość róż uwielbiają stanowiska nasłonecznione, ciepłe i osłonięte od mocnego i mroźnego wiatru. Część odmian tej róży jest bardzo wrażliwa na mróz inne mniej. Szkółka róż w jakiej zostały zakupione sadzonki udzieli ci szczegółowych informacji odnośnie pielęgnacji krzewów w okresie zimowych. Pamiętaj jednak, że nawet bardzo wytrzymałe odmiany róż mogą zostać okryte na zimę otuliną, lepiej nie ryzykować uszkodzenia ich wysokimi temperaturami.

Jeżeli chcesz podlewać swoje wielkokwiatowe róże postaraj zaopatrzyć się w wodę pochodzącą z deszczówki. Jeżeli jednak nie zdążyłeś nałapać odpowiedniej ilości deszczówki to podlewając kwiaty wodą z wodociągów pamiętaj, aby odstała odpowiednią ilość czasu w naczyniu, dzięki temu chlor w niej zawarty zdąży się ulotnić.

Co do przycinania róż wielkokwiatowych należy wykonywać je co roku, zostawiając od 3 do 7 pędów głównych. Starsze pędy powinny zostać ścięte równo z ziemi, a pozostałe powinny być przycięte w półokrąg. Przycięcie powinno zostać wykonane na wysokość 20 cm nad ziemi na 3-4 oczek.

Gdzie znaleźć dobrą szkółkę drzew

Na terenie kraju funkcjonuje ogromna ilość szkółek. Wiele z nich specjalizuje się w uprawie róż. Jeżeli poszukujesz sadzonek do swojego ogrodu, warto wybrać szkółkę, która posiada w ofercie paszporty dla roślin. Kupując rośliny w takiej szkółce mamy pewność, że są one wolne od organizmów szkodliwych, ponadto posiadanie paszportu jest wymagane przez obowiązujące przepisy prawa.